A két rossz
Két szélsőséges viselkedési forma a szubmisszív(-) és az agresszív(+) a skála a két véglete.
Egy szubmisszív(-) emberrel nagyon unalmas társalogni - nincsenek saját álláspontjai, igazából mond meg te neki, hogy mi legyen és ő elfogadja. Esetleg néha hisztizik egyet.
Egy agresszív(+) emberrel szintén rossz dumálni, mert ő leginkább szarik rád. Csak a saját valóságát ismeri és ezt vetíti ki a környezetére. Nem merül fel benne, hogy más emberek másképp gondolkoznak.
Igazából mind a két típus valahol egy alacsony érzelmi intelligenciára utal.
A kettő között az arany középút az asszertív viselkedési forma. Ami nem egy titkos harmadik, hanem leginkább a skála minél szélesebb ismeretéből fakadó középút megtalálása. (aktív-konstruktív kommunikáció)
Ha két szóban kell összefoglalni akkor az asszertív viselkedés:
(+)Erős saját álláspontok + Empátia(-)
Mindkettő szükséges. Ha csak erős álláspontokkal rendelkezel, de nem veszed figyelembe a másik felet, az könnyen kivált a másikból egy "csakazértse" ellenállást. Ha jó empatikus készséged van, de nem tudsz hozzá erős saját álláspontokat fűzni akkor az lényegébe lepkefing.
A kommunikációdnak átlagosan kell asszertívnak lennie, ebben egyaránt keveredhetnek agresszív(+) és szubmisszív(-) elemek.
Két lépésből középre
Elég valószínű, hogy a skála egyik végéhez közelebb helyezkedsz el. Ha például eddig totálisan szubmisszív voltál, akkor nem tudsz egyből asszertív lenni, hanem szükséges egy időszak, amíg kipróbálod magad a másik (rossz)végletbe, és innen tudsz visszaskálázni asszertívba. Ha agresszív voltál akkor érdemes az erőszakmentes kommunikációt gyakorolnod egy ideig. Nincs egy titkos recept, hogy ha ezeket és ezeket a szavakat mondod, akkor asszertív leszel.
Fel kell ismerni, hogy melyik a gyengébb pólus és egy ideig azt erősíteni.
Én például tudom magamról, hogy mindkét irányba szeretném húzni magam és ez egy iteratív fejlődés révén sok elkövetett hiba által fog megvalósulni, amik a nagyobb célt szolgálják.