100 lépés

Ayn Rand - Az ősforrás

2016. február 27. - M. Tamás

the-fountainhead-1949.jpgTavasszal Ayn Rand legismertebb munkáját a Veszett világ Atlasz vállat von című regényét akarom elolvasni. Az írónő első komolyabb sikere az 1943-as Ősforrás (The Fountainhead) volt.

Az Ősforrás cselekménye az individualizmus és a kollektivizmus problematikáját dolgozza fel, de nem a politika, hanem az egyéni sorsok vonatkozásában. Ennek a filmadaptációját néztem előző éjjel -  zseniális élmény volt. 
004-the-fountainhead-theredlist.jpgA regény a következő fogalompárok mentén épül fel: individualizmus vs. kollektivizmus, hatalom vs. kényszer, egoizmus vs. altruizmus.

Ayn Rand ezeket az elvont fogalmakat nem elméleti síkon tematizálja, hanem ez egyes szereplők személyiségén keresztül mutatja be nekünk. Minden elvont fogalomnak van legalább egy emblematikus figurája a regényben, így nem eszmék, hanem élő emberek harcolnak egymással. Az ő személyes sorsukon keresztül mutatja be Ayn Rand, hogy hová is vezet ha valaki feladja önnön életcélját és alárendeli magát valaki másnak.
the-fountainhead-film.jpgAz Ősforrás arra is keresi a választ, hogy mitől függ(het) az egyén, létezik/létezhet-e egyáltalán függőségi kapcsolat ember és ember között. Az egyik fő mondanivalója éppen, az, hogy a függetlenség az ember legnagyobb erénye, amelyet sosem adhat fel, hanem egész életében konzekvensen követnie kell.
A regény az egyén kollektivizmussal szemben vívott harcát írja le. Az individuum neve Howard Roark, a kollektivizmus megtestesülése a kor uralkodó építészeti ízlése. Ezt az ízlést többen alakítják, az akkori New York közéletének befolyásos szereplői.
1344995332_5453_fountainhead.jpgAz ember, az egyén Ayn Rand filozófiájának kiinduló pontja, hiszen ez a filozófia az individualizmus eszméjén alapszik. Az ember Ayn Randnél mindig, mindenekelőtt egy elsődlegesen gondolkodó lény, akinek a legfontosabb adottsága a gondolkodás képessége. Értelme az egyetlen eszköze a túléléshez, egy olyan eszköz, amely lehetővé teszi számára, hogy élete céltudatos legyen. Az ember alapvető értékei tehát: céljai, értelme és önbecsülése.

A regény hőse Howard Roark is ennek a háromnak köszönhetően képes ellenségeit legyőzni. Roark az az alak, aki megmutatja, milyennek kellene vagy milyen is lehetne az ember. Roark életének két alappillére van: a függetlensége és a teremtő munkája.

forrás: http://anda-veszettvilag.blogspot.hu/

A bejegyzés trackback címe:

https://100lepes.blog.hu/api/trackback/id/tr948422856

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása